Datum: 10.09.2011

Vložil: Josef

Titulek: Re: Re: proč přezkušovat RT ???

Vážený pane Valento, vím, že jste zasvětil svůj život oboru elektro, já mimochodem také, oba víme, že situace nejenom v tomto oboru je velmi neutěšená, já bych si dovolil tvrdit, že je velice Zlá! Také v žádném případě nejsem optimista jako vy. Vidím naši budoucnost stále ČERNĚ ! Je pro to mnoho důvodů, které ale nechce každý vidět, nebo je alespoň pojmenovat! Nejsem žádný extrémista, který by navrhoval takové extrémní řešení jaké navrhuje například pan Dobiáš. Proč rušit funkci revizního technika a zavádět něco jiného ? Tato profese zde existuje již mnoho let a byly doby kdy to byla vážená profese, proč? Z mnoha důvodů, které dnes nikoho nezajímají, jde pouze o peníze. Například jedním důvodem bylo to, že ČÚBP nevyráběl nepřehledné zástupy RT a rozsah E4 nemusel vůbec existovat. Další důvod byl ten, že šéf elektro údržby byl odborník na svém místě (to dnes již také není pravda) sledoval svoje podřízené elektrikáře i techniky, po několikaletém sledování celkové odborné úrovně těchto lidí vybral schopného člověka, to znamená člověka, který měl zájem o svoji profesi, chtěl se učit, uměl číst výkresy atd. a toho vyslal za peníze fabriky na školení RT, které tehdy zajišťoval ČÚBP. Tedy dalo by se říci, že byl vybrán schopný, ambiciozní človíček, který si navíc vážil toho, že to vše platí fabrika za něj. Zde byla základní záruka, že tento budoucí RT bude odborník, že bude chtít být odborník, a také to tak většinou bylo. Dnes je situace, že se odborník nestačí divit a laik žasne. Zažil jsem již řadu revizních techniků, kteří nechápou jaký je rozdíl mezi elektrickou instalací a elektrickým zařízením. O tom, že existuje "Ohmův zákon" mají určité velmi matné dojmy, nedej bože, aby po nich někdo chtěl jeho aplikaci v praxi. Takto by se dalo pokračovat ještě velmi dlouho. ale zpět k přezkušování revizních techniků. Je mi jedno, která organizace nebo dokonce orgán bude toto přezkušování provádět, ale hlavně ať je toto přezkušování na úrovni dané profede, musí být jasně zjištěno, že přezkušovaný člověk je na odpovídající úrovni. V každém případě bych se přimlouval za to aby takový člověl měl patřičné vzdělání v oboru elektro ukončené maturitou. Za druhé by měla být stanovena praxe v oboru alespoň 15 let. Tedy dostatečně dlouhá praxe. Dnes chodí na zkoušky v podstatě mladíci bez valné praxe. a TIČR to nijak nevadí. Tedy, zkoušky zpřísnit, podmínky získání osvědčení a ostatní zpřísnit (praxe, vzdělání atd.) A nedávat to ze peníze !!! Třeba i po páté !! Nezlopte se, nemůžu se podepsat celým jménem, je to životní zkušenost za posledních dvacet let.

Přidat nový příspěvek


www.ces-cz.eu