Prosím Vás, pánové, co se dohadujete, až bude zrušena ČKAIT, pak bude dobře. Jde jen o peníze a buzeraci postivých lidí. Arogance nejvyššího stupně je, když ve zkušební komisi sedí lidé, kteří v životě neudělali ani čárku v projektu. Prostě "projektoví" diletanti. A tito nám mají vládnout a diktovat? je to hnus. nashledanou. P.S. My máme spadat pod odborný svaz e ne pod darmožrouty z ČKAIT.
Projektanti a průkaz bezpečnosti el. zařízení:
Vše by mělo začít u projektanta...
Ano, někde to začít musí. Alespoň, pokud chceme elektrická zařízení bezpečně provozovat. Jistě každý poctivý elektrikář uzná, že to „někde“ bude v oblasti řádně zpracované dokumentace. Tedy zpracované natolik, aby z této dokumentace bylo patrné prověření bezpečnosti elektrického zařízení. Jak jsem již několikrát popsal, bude potřeba setavit průkaz bezpečnosti tohoto zařízení. Pro připomenutí i zde uvedu návrh obecné stuktury.
Návrh struktury:
1- obecný popis elektrického zařízení
2- koncepční návrh
3- schéma /přehledové, blokové, naukové, funkční, obvodové, náhradní,
zapojovací vnitřních i vnějších spojů, svorkovnicové, situační/
4- popisy nutné pro srozumitelnost schémat
/ vývojový diagram, včetně výpisu programu/
5- výsledky provedených výpočtů
/pozn. které jsou důležité pro vyhodnocení bezpečnosti zařízení/
6- zkušební protokoly /výsledky funkčních zkoušek/
7- seznam technických předpisů a harmonizovaných norem vztahujících se k zařízení
8- návod k obsluze zařízení / s uvedením požadavků k provádění údržby včetně měření a
potřebných zkoušek a testů/
Z návrhu je patrné, že hlavní váhu problému budou řešit projektanti. Něco pak doplní zkušební technici. Je ale potřebné rozlišit dvě úrovně tvorby dokumentace. První úroveň se bude týkat investiční výstavby, kde je potřebné získat oprávnění při ČKAIT. Druhá úroveň bude muset být zajištěna v rámci již provozovaných zařízení, zde se čeká na předpis, který nahradí již zastaralou vyhl.č. 50/78Sb. Lze také předpokládat, že projektant pro investice, bude předávat po montáži dokumentaci projektantovi provoznímu. /případně jinému technikovi, nebo majiteli/. Je jisté, že právní zodpovědnost v obou úrovních bude značně vysoká a hlavně dlouhodobá. (tento fakt je pravděpodobně důvodem prozatímního mlčení současných projektantů). Nemůže totiž vyhovovat pouhé zakreslení schemat, ale nutně musí být propočítány parametry elektrických veličin. Tato práce bude obsáhlá, již získání vstupních informací pro kvalifikované zadání bude časově náročné. Záležitost je průchodná pouze za využití výpočetní techniky.
Bohužel však veškeré snahy vyvolat kvalifikovanou diskuzi do této doby byly neúspěšné. (Až na nějaké ty hlasy o neprůchodnosti tohoto pojetí atd., není to tak, než jsem s průkazem přišel, osobně jsem jeho průchodnost prověřil, funguje to dobře) V záhlaví stránek CES je tento úvodní text: Jsme sdružení elektrotechniků všech profesí a snažíme se odvádět svou práci dlouhodobě profesionálně a kvalitně. Tvrdím, že bez průkazu bezpečnosti elektrického zařízení, není možné tomuto předsevzetí vyhovět. Vzhledem k tomu, že se jedná o stránky prvního internetového svazu, který i zaštituje další celorepublikové svazy, je velmi dobře průchodný kontakt mezi všemi na těchto stránkách. Protože však prakticky neexistují projektanti mimo ČKAIT, bude potřebné kontaktovat i tuto skupinu. /nebo bude potřeba vychovávat schopné projektanty v rámci CES, nejlépe z revizních techniků /. Souhrn znalostí projektantů musí být podstatně širší. Cílem tohoto příspěvku je také nastartovat úvahy o systému internetového vzdělávání projektantů v rámci CES. Nejspíše není potřeba někam cestovat, najímat sály, zbytečně financovat tyto náklady. Z jiných diskuzí, je patrná nutnost školení osob pro tvorbu a údržbu technické dokumentace. Navrhuji tedy v rámci tohoto tématu vytvořit osnovu pro vzdělávání, a to nejen elektrotechnickou. (ale např. i právní)
Zkusme začít hned.
Sepsání řádné a hlavně kvalitní obchodní smlouvy je prvním předpokladem.
(Jak na to? - Napište co znáte - společně vytvořme osnovu) Dobiáš Miroslav I.
Diskusní téma: Projektanti a průkaz bezpečnosti...
Datum: 28.02.2011
Titulek: Obchodní smlouvy
Citace : Sepsání řádné a hlavně kvalitní obchodní smlouvy je prvním předpokladem.
Vynechme náležitosti obchodních smluv, na internetu lze najít dost odkazů k těmto náležitostem. Věnujme se technickému obsahu smlouvy, na základě kterého je pak možné zahájit projektování. Ono projektování již ve své podstatě začíná při sepisování smlouvy. Ale právě proto je nanejvýš potřebné nejprve sepsat „ SMLOUVU O SMLOUVĚ BUDOUCÍ“. Uvědomme si, že za elektroprojektantem přijdou objednavatelé z různých profesí. Např. Stavaři, strojaři,chemici, zdravotníci, či technologové z jiných oborů. Těžko mohou vědomosti elektrikáře obsáhnout vše. Smlouvu o smlouvě budoucí je tedy potřeba sepsat proto, aby objednavatel nemohl snadno „vycouvat“ ze sepsání „ SMLOUVY O DÍLO“, ve které již by měly být uvedeny parametry budoucího elektrického zařízení, a to jak vstupní, tak i potřebné výstupní.Vstupní parametry musí vycházet ze zakresleného schematu a parametrů předřazených zařízení, toto zakreslení musí však odpovídat skutečnému stavu. Z výstupních parametrů pak musíme získat alespoň soupis předpokládaných provozovaných spotřebičů a vyjádření k podmínkám provozu.(tedy zákresy budov, situace, technologického uspořádání, požadavky estetické atd.). Zpravidla také projektant bude muset požadavky urovnat. Než se dostane k takovémuto kvalifikovanému zadání, stráví se zadavatelem nějaký čas. Smlouva o smlouvě budoucí tedy projektanta chrání před zneužitím objednavatelem, a to k vytvoření zadání pro jiného dodavatele, prakticky zadarmo. Po podepsání smlouvy o dílo je tedy možné zahájit první návrhy zařízení. Struktura návrhu by měla být provedena tak, aby po montáži a oživení zařízení, se projekt stal dokumentací skutečného stavu, a tím nedílnou součástí průkazu bezpečnosti. Teprve po převzetí zařízení objednavatelem projektování končí.
Nelze tedy souhlasit s tvrzením, že projekt přípojky je otázka tužky, jak je uvedeno v jiných diskuzích. Také se tímto postupem zajistí, že operační sál nebude vypadat jako obývák, a naopak.
Datum: 27.03.2012
Titulek: Re: Obchodní smlouvy
Pane Dobiáš, byl jste někdy u zadávání a průběhu projekční zakázky? Podle toho co jste zde sepsal se obávám, že ne. Proč si to myslím?
a) Pochybuji, že se Vám někdo bude patlat se smlouvou o smlouvě budoucí. Tuto totiž elegantně supluje nabídka, protože pokud do ní pečlivě rozepíšete co je a co není jejím předmětem a ona je akceptovaná, pak máte v ruce něco, čím můžete argumentovat. Že to mnoho lidí nedělá nebo neumí? Myslíte že další papír tomu pomůže? Myslíte, že zákazník si radši vybere koho? Toho kdo dá jen nabídku nebo toho kdo bude zatěžovat ještě s další smlouvou o smlouvě budoucí?
b) „SMLOUVY O DÍLO“, ve které již by měly být uvedeny parametry budoucího elektrického zařízení
No, opravdu bych chtěl vidět nějaký projekt, kde je vše jasné už při zadání. Praxe je totiž taková, že se tvoří za pochodu, objednatel si ujasňuje své požadavky i v návaznosti na další profese, takže konečné zadání kolikrát víte až těsně před koncem prací. Ono stačí být flexibilní, nebpotřebujete na to opět další papír ...
c) Dokumentaci skutečného stavu? První co vám vítězná realizační firma řekne je, ať se o DSPS nestaráte, anebo ať jej uděláte zadarmo. Kterou variantu preferujete?
d) Projektů přípojek jste nejspíš taky moc nezpracoval, neb byste věděl, že tam moc odchylky od projektu nejsou možné. Proč? Protože trasa je předjednána s dotčenými orgány a pokud uděláte změnu trasy musíte co? Znovu ji předložit k vyjádření dotřených orgánů. Takže u přípojek je na 99% DPS = DSPS
Datum: 28.03.2012
Titulek: Re: Re: Obchodní smlouvy
Dobře, tak tedy ještě něco k těm smlouvám. Ano, byl jsem u zadání projekční zakázky. Mám jak kladné, tak záporné zkušenosti. Pokud byl zadavatel zmatkař a nevěděl co chce, tak jsem prostě od zakázky odstoupil. Měl jsem ale i inteligentní zadavatele, kde jsme dokonce i dozorovali /společně / montáž. /a dostal jsem i zaplaceno podle toho/. Bohužel mám i zkušenost, kde se obsah zadání podcenil, později se ukázalo že akce bude rozsáhlejší, ale protože nebyly podepsány řádné smlouvy, udělal jsem akci prakticky jen za náklady, a byl jsem rád, že to tak dopadlo. Byla to moje poslední akce, a protože sepsat řádnou obchodní smlouvu je obtížné, jak popisujete, přestal jsem se o elektrotechniku na nějaký čas zajímat. Provádět "výzkum za pochodu" odmítám. Navíc si velmi uvědomuji právní rizika spojené s touto činností. Pro OSVČ jsou velmi nebezpečná, důsledky mohou být fatální. Situaci řeší návrhy, které jsem přednesl. To, že se nikdo problematikou nezabývá, je podle mého názoru důsledkem výpadku činnosti orgánů dozoru. Asi se čeká na nějaký velký průšvih, který nepůjde zamést pod koberec.
Datum: 21.02.2011
Titulek: Kdy je nutná kompletní projektová dokumentace?
Aby projektová dokumentace mohla být vůbec striktně vyžadována je třeba definovat, kde je to nutné. Víme že není nutná u jednoduchých zařízení... Dokážeme jasně definovat jednoduché zařízení? Nebo raději to "nejednoduché". kdy již úplně dokumentace být musí?
Datum: 21.03.2012
Titulek: Re: Kdy je nutná kompletní projektová dokumentace?
Ptal jsem se na TIČRu, klasický RD je malá instalace, nemusí být projekt !
Nebudou v TIČRu to brát za závadu .
Datum: 22.03.2012
Titulek: Re: Re: Kdy je nutná kompletní projektová dokumentace?
Musím se přiznat, že jsem překvapen, že v této kolonce někdo reagoval. Snad je to dobré znamení a projektanté se začnou ozívat. Nyní k odpovědi: Především požádejte TIČR o písemné stanovisko (jsou povinni jej vydat). Pokud takovéto vyjádření dostanete, že projekt být nemusí, bude zajímavé stanovení rozsahu malé instalace. (např. co napíší k rozsahu inteligentních instalací). Potom také bude zajímavé jejich vyjádření ke stanovení oteplení zařízení a stanovení požární bezpečnosti. (zde je dokumentace nutná vždy, provedení výpočtů je jinak neprůchodné) . Ale také si myslím, že bude důležitý i názor pojišťoven na tento problém, a to především z hlediska ochrany majetku( např. přepětí). Nakonec bude také důležitý požadavek majitele RD, bude potřebovat mít zajištěn o zařízení stálý přehled. Jak jsem již dříve avizoval, bez průkazu bezpečnosti a jeho stálé aktualizace, není sledování bezpečnosti elektrických zařízení průchodné. Projektová dokumentace je tady základem.