Nová 50 a změna související legislativy:

Cíl:      Zvýšení účinnosti celoživotního vzdělávání a odstranění anachronismů vyhl. 50.

           Změnit nepřehledný a pro vlastní práci neúčinný systém vzdělávání projektantů.

           Přezkušování elektrotechniků využívat jen ve stanovených případech.         

           Průkazem bezpečnosti el. zařízení stanovit podrobné legislativní požadavky stanovených el. zařízení a to od projektu až po revizi a předání zkazníkovi.  

          V zákoně o VTZ jasně definovat a nově stanovit způsoby dozoru nad nově uváděným el. zařízením skupiny I a případně II  či dokonce občanské bytové výstavby dle vzoru např. z Francie.         

Náš již starší pracovní text nové vyhlášky 50 o kvalifikacích v elektrotechnice je v rubrice Diskuze na našich hlavních stránkách.

www.ces-cz.eu/cz/verejna-diskuze-ceskeho-elektro-svazu/

Link na návrh nové vyhlášky o zvláštní odborné způsobilosti k zákonu č.309/2006 sb. §11  kolegů z Jižní Moravy:

hhttps://www.infoenergie.cz/web/root/energy.php?nav01=15&nav02=914

Slovenská vyhláška o odborné způsobilosti č.508/2009 Z.z.

Proč a čím nahradit vysloužilou 50?

Datum: 18.04.2012

Vložil: Josef Vordážka-RT

Titulek: 50 ??

Průkaz bezpečnosti je nová 50 !!
To je k ničemu !!! Někdo ci chce vydělávat milony jako u 50!!
K podvodům bude docházet i u Průkazu bezpečnosti !!!
A o to nám jde, dělat všechno OK ne podvádět-za peníze v Praze dům....
v Třinci i 5 !!

Datum: 19.04.2012

Vložil: Dobiáš Miroslav I.

Titulek: Re: 50 ??

Průkaz bezpečnosti není nová 50 !!!. Na rozdíl od tohoto již vysloužilého předpisu, který se týká kvalifikace osob, se průkaz bezpečnosti týká vlastního technického zařízení, kde prokazuje na základě výpočtů a dalších dokladů právě onu bezpečnost zařízení. (seznamte se se strukturou PB). Tento průkaz povede majitel, či provozovatel zařízení, nikdo na tom tedy nic nevydělá. Naopak je pravděpodobné, že uvedení zařízení do bezpečného stavu bude něco stát. Něco jiného je, kdo vlastně bude PB zpracovávat, zde bude jistě nutné zajistit změny v kvalifikaci osob, situace je podstatně náročnější, než podle 50-tky. Pokud se bude nadále podvádět jako doposud, znamená to rezignaci na bezpečnost elektrických zařízení. Celé řešení je na orgánech SOD.

Datum: 11.04.2012

Vložil: Jan Franěk

Titulek: 50tka

Jaký význam má dneska dělat 50tku, když to trvá v lepším případě jen pár hodin, nebo se to nechá i koupit?
TO je častý dotaz od mnoha kolegů. Co na to říci. Jak jim mám pořád dokola vysvětlovat, že učit se jednou za 3 roky je prostě málo a náš obor je spíš o celoživotním vzdělávání, když to sami nechápou? Je 5-7 hodin dostačujích proty co se neustále vzdělávají nebo ne? O těch ostatních nemluvím. Tam je jasné, že to nemůže stačit.
Co si o tom myslíte vy? mělo by se to v budoucnu změnit?

Více na diskusním fóru Český elektrikář

Datum: 20.12.2011

Vložil: Štěpán Valenta

Titulek: Je vyhl. 50 nadčasová?

V podobném duchu se vedla diskuse na posledním jednání sekce elektro při HK ČR (nebyl jsem přítomen). Účastníci se více méně dohodli, že 50 je stále použitelná. Já a poznatky z praxe jsou však v přímém protikladu k této vyjímečně shodě zúčastněných zástupců elektrotechniků v ČR...
50 byla vyjímečným a nadčasovým předpisem, ale jen do roku 1990, kdy se zhroutily socialistické podniky a začalo se podnikat v malém. Od té chvíle je 50 jen zbytečným a drahým kšeftem komerčních vzdělávacích středisek. Nikoho např. netrápí, že byla zrušena vyhláška určující praxi u projektantů, nikoho netrápí, že Ministerstvo školství již není schopno vydat seznam škol a učilišť, které je možné požadovat za elektrotechnické; nikdo není schopen definovat rozsah zkoušky, nikdo neví jak omezit či zkoušet opraváře počítačů atd..... Respektive to ví každý a také každý tak koná a to zcela jinak a vždy dle obecné 50 dobře!
Nedostatků , anachronismů a nesplnitelných podmínek je však v 50 mnohem víc.. A zdá se, že snad to ji dává takovou nesmrtelnou oblíbenost. Nicméně situace v elektrotechnice zatím není tak katastrofální jak ve stavitelství dálnic, kde se vlní asfalt a padají mosty... A nevšiml jsem si, že by státní aparát začal konat. Alespoň v tom stavebnictví....
Je paradoxem doby, že nejsme schopni alespoň něco okopírovat z legislativy ekonomicky nejpohatších zemí Evropy t.j. severských států.

Datum: 23.12.2011

Vložil: Dobiáš Miroslav I.

Titulek: Re: Je vyhl. 50 nadčasová?

To, že vyhl.č.50/78 Sb. je technickou fosílií je ,jak i praxe potvrzuje, jisté. (ostatně to lze technicky i organizačně snadno prokázat, viz např. jednotlivé příspěvky zde) Za onou „dohodou“ samozřejmě stojí jiné zájmy, a to těch, kteří se takto dohodli. Lze odvodit, že se jedná o lidi zkostnatělé využívající starých mechanizmů ,dle této vyhlášky, k osobnímu prospěchu. Nejspíše nejsou tito lidé schopni situaci dostatečně správně vyhodnotit, opustit staré mechanizmy a tak uvolnit místo mladým progresivním odpovědným lidem. Zdá se, že jejich strach z nových požadavků, je opravdu veliký. Ono totiž ustanovení nových předpisů vede k celkem k podstatně náročnějšímu uspořádání podkladů pro činnost v elektrotechnice. Zavedení „Průkazu bezpečnosti“ je nevyhnutelný krok, tedy pokud budeme chtít provozovat elektrická zařízení bezpečně. Naštěstí o tomto kroku nebudou rozhodovat lidé ve svazích, ale toto rozhodnutí o zavedení přísluší MPSV. Situace je již natolik chaotická a do očí bijící (tu např. vybouchnou boilery nebo kotelna, shoří panelák atd.) že se jistě na tomto ministerstvu najdou odpovědní úředníci, kteří krizovou situaci v elektrotechnice takto napraví (odůvodňujicí podklady mají). To, že to nebude jednoduché, je jisté. Lze předpokládat, že zkostnatělí lidé, kteří se nebudou schopni novým podmínkám podřídit, budou muset odejít. Pokud tak dobrovolně neučiní, nakonec odejdou stejně, ale jako směšné figurky, kteří mají na svědomí současný chaotický stav v elektrotechnice. Lze se ale jistě spolehnout na novou mladou generaci elektrikářů, kteří budou chtít pracovat v kvalitním prostředí, nikoliv v chaosu. Předpokládám, že tito mladí odborníci nakonec převezmou odpovědnost na sebe a pořádek zavedou. Čím déle to však bude, tím hůře pro ně. Celková náprava bude velmi pracná.

Datum: 18.04.2011

Vložil: Dobiáš Miroslav I.

Titulek: K vyhl.č. 508/2009 Slovenské republiky

Řekl bych, že je to dobrá inspirace pro MPSV. Sice to na Slovensku pojali hodně ze široka, myslím tím, že sloučili všechny VTZ do jednoho předpisu, ale to není na závadu. Vždyť společná ustanovení vztahující se k bezpečnosti technických zařízení jsou obecně platná. Co bych ale zdůraznil, je zcela jasně stanovený požadavek na zpracování technické dokumentace. Obsah je pak stanoven v přílohách, zaujala mě především příloha č.2 a č.3. Podobnost požadavků s navrhovanou obecnou strukturou průkazu bezpečnosti nelze přehlédnout. Co ale také nelze přehlédnout je absence kvalifikace osob pro tvorbu této dokumentace. Že by na Slovensku zpracovávali dokumentaci revizní technici? To by tedy byla opravdu těžká pozice z hlediska odpovědnosti za bezpečnost VTZ. Snad si to ale ještě rozmyslí, a v příští novelizaci to bude jinak. Je ale vidět, že se na Slovensku problematikou zabývají.

Datum: 27.04.2011

Vložil: Štěpán Valenta

Titulek: Re: K vyhl.č. 508/2009 Slovenské republiky

Slováci jsou tradičně v popředí legislativních změn a to nejen těch elektrotechnických. U nás na vydání nové legislativy elektro není politická vůle... A není-li stále politická vůle na něco tak přežitého a nefunkčního je to zajímavý poznatek o podvědomí české legislativní reprezentace.
Jinak to, že projektanti mají podobně strukturované zkoušky jako revizní technici je již na Slovensku tradice a u nás věc nemožná. Není totiž politická vůle a síla zrušit přežitý a nefunkční ČKAIT, mající právě projektanty pod svými křídly....

Datum: 04.12.2011

Vložil: Dobiáš Miroslav I.

Titulek: Re: K vyhl.č. 508/2009 Slovenské republiky

Bohužel se ukazuje, že jsem dobře neodhadl vývoj na Slovensku. Zdá se Vám to jako správná cesta k úspěchu?

citace:

Po úpornom lobbovaní projektantov u zákonodarcu dospeli do stavu, kedy žiadni projektanti elektro vlastne ani neexistujú. Existujú iba "autorizovaní inžinieri", ale aj tí sú nimi iba na základe členstva v SKAI (Slovenská komora autorizovaných inžinierov).
Ešte nedávno museli projektanti elektro absolvovať na Technickej inšpekcii skúšky a získali:
- osvedčenie v zmysle §24, odsek 1.),
- označenie "elektrotechnik špecialista pre projektovanie alebo na konštruovanie VTZ"
- vlastné evidenčné číslo (tak ako aj revízni technici), len nemali EZ E, ale EZ P

To bol pre nich neudržateľný stav a tak dospeli do stavu, že nemusia robiť skúšky.
ALE zákonodarca to urobil pre nich príliš jednoducho - vypustil z §24 1. odsek bez náhrady. A tak zrazu projektanti elektro prestali existovať.

Súčasný stav je asi takýto:
- starší projektanti majú osvedčenie, noví nemajú nič
- kto chce projektovať pre stavebné povolenie, musí byť členom SKAI.
- kto nie je členom SKAI, môže projektovať iba projekty, ktoré nejdú na stavebný úrad

A nakoniec - PROJEKTOVAŤ ELEKTRO MôŽE KAŽDÝ, KTO VIE POUŽÍVAŤ CERUZKU A PAPIER, PRÍPADNE CAD SOFT. NEMUSÍ TO BYŤ ELEKTRIKÁR !!

Nebo je toto ukázka hrubého porušování pravidel a předpisů k zajištění bezpečnosti elektrických zařízení. LOBBING přece nemůže ovlivňovat předpisy založené na fyzikálních zákonech. Na Slovensku se dopustili hrubé chyby, nebo snad ne?

Datum: 16.01.2012

Vložil: Josef Nespokojený

Titulek: Re: Re: K vyhl.č. 508/2009 Slovenské republiky

Ano souhlasím. Jak na Slovensku tak u nás je profese projektant na zcestí.
Respektive na zcestí je celá otázka bezpečnosti el. zařízení a účinného a přitom zbytečně neobtěžujícího státního dozoru a to nejen v bezpečnosti technických zařízení, ale i v dopravě, potravinařství - zkrátka všude.
Nikdy v milnuosti se neprppadlo tolik tunelů, stropů či mostů jak v současné době...
A politická "oligarchie" jak zleva tak zprava má své žně. Nikdy dřív nebylo možné v politice tak rychle zbohatnou jak dnes.
Ale zpět k elektrotechnice. Ta stojí na samém chvostu zájmu této "oligarchie" a proto máme ještě dnes vyhl. z roku 1978... A mám obavu, že pokud vznikne nový legislativní předpis o odborné způsoblisti osov v elektrotechnice pouze za dohledu nějaké zájmové vlivné skupiny rozhodně nebudeme moci plesat nad jeho odbornou úrovní. Čechož důkazem je např. poslední novela živnostenského zákona... či jiné legislativní zmetky .

Datum: 10.04.2011

Vložil: Jan Franěk

Titulek: Nová 50tka

V příspěvcích obou kolegů, Dobiáše i "Petra" jsou zajímavé skutečnosti i mnoho věcí, které už známe roky. Tradiční problém s 50tkou, která je poplatná době svého vzniku a následný stav elektrikářů všeobecně je bohužel takový, jaký je.
Je asi několik cest, které mohou vést ke zlepšení tohoto stavu. Která ale bude tou správnou je těžké říci.
Když jsem se o ní sám zajímal, tak jsem došel až k tomu (informace od lidí, kteří se pohybují v legislativě), že vlastně zůstává proto, že doposud nebyla mezi elektrikáři shoda o její nové podobě a hrozilo to, že bude zrušena bez náhrady, jen převzetím evropské legislativy, což většina odborné veřejnosti považovala za krok zpátky. Proto jí zatím nikdo nezrušil.
Je uvažováno i o tom, že bude začleněna do nám známe vyhl. 73., kde je pár vynechaných odstavců pro případné doplnění.
Další cestou se samostatná vyhláška, jak už v příspěvcích také zaznělo.
Třetí uvažovanou variantou by byla revize 50tky s úpravou textů a její aktualizace k dnešním zákonům.
V této chvíly si netroufám říci, že fandím některému z konkrétních řešení. k tomu máme všichni prozatím málo informací. Čekám, že dostaneme do ruky některé z návrhů a budeme moci nad nimi diskutovat a navrhovat nejvhodnější řešení, dle nás.
Bohužel ať budou zákony sebelepší, bez dozoru a možnosti odebrání "licence" k pracem na elektrice, to bude opět jen papír bez potřebné "váhy".

Uvidíme co se na nás chystá :-) a snad si ktomu taky budeme moct něco říct.

Záznamy: 11 - 20 ze 28
<< 1 | 2 | 3 >>

Přidat nový příspěvek


www.ces-cz.eu