Volné diskuzní fórum:

Datum: 28.05.2012

Vložil: Dobiáš Miroslav I.

Titulek: Re: Noark

díval jsem se na to, podle mého názoru je to rozšíření nabídky el. materiálu. Již nyní je to problém, když je v zařízeních použit materiál od různých výrobců, chce to orientaci na jednoho výrobce v objektech jednoho provozovatele

Datum: 26.06.2012

Vložil: Anonym

Titulek: Re: Re: Noark

Já být Vámi dám si na ně pozor, sice ohromná reklama, ale vše to je Čína (okopírované jističe z roku 1964 atd...)

Datum: 08.02.2013

Vložil: Milan Černý ACM ElektrO™

Titulek: Re: Noark

V r. 1984 byla v Číně založena spol. CHINT. Její jméno je u nás takové, že já osobně bych od nich nic nechtěl ani zadarmo. Patrně to byl jeden z důvodů, proč CHINT založil dceřinou společnost NOARK.
Můj dodavatel dlouho tutlal původ. Poté, co jsem reklamoval proudový chránič a instalační spínač a aktivně se zajímal o původ, dospěl jsem k závěru, že až budu chtít jistič za čtyřicet korun, půjdu ho koupit do hobby-marketu, ne do speciálky.
Jen pro zajímavost - za naprosto stejné peníze umím nakoupit OEZ.

Datum: 12.03.2013

Vložil: Anonym

Titulek: Re: Re: Noark

Mají 5-let záruku a zajímavé ceny. Nemám problémy s funkčností. Doporučuji Noark

Datum: 17.05.2013

Vložil: Milan Černý ACM ElektrO™

Titulek: Re: Re: Re: Noark

Někdo má záruku líbivých pět let a životnost je ...
Někdo se drží standartních dvou let a vydrží třicet. Času ukáže.

Datum: 09.06.2013

Vložil: Anonym

Titulek: Re: Re: Re: Re: Noark

Na jediné zakázce jsem měnil tři proudové chrániče /hodnoty nad 30 mA/ a jeden hlavní vypínač. Děkuju nechci.

Datum: 26.02.2012

Vložil: Igor

Titulek: Umístit vypínač před sporák či bojler?

Je nutné umístit instalční vypínač na přístupné místo do blízkosti tepelných spotřebičů jako je např. bojler, el. sporák. Děkuji

Datum: 26.02.2012

Vložil: Štěpán Valenta

Titulek: Re: Umístit vypínač před sporák či bojler?

Vynechávání vypínačů před vámi jmenovanými spotřebiči je bezpečnostní závada.
A to přes to, že se tak dnes dost často bohužel chybně děje. Podobnou závadou je i umístění vypínače na skryté a tedy "nepřístupné" místo - což je v rozporu např. se základní ČSN 332000-1 v platném znění.
Mimochodem přečtěte si před instalací příslušný návod k obsluze - je to Vaše povinnost např. z NV č.378 z roku 2001.

Datum: 27.01.2012

Vložil: Člen ČES JM

Titulek: Budou "malí" výrobci rozváděčů pokutování?

Dobrý den pane Ing. Kříži a pane Valento.
Stále více se objevují v odborných článcích různých elektrotechnických časopisu STRAŚÁKY s 50 - ti milionovou pokutou na elektromontéry a dokonce už i přirovnání rozvodnice k autu.
Podle mě se jedná o vyhrožování a neoprávněnou lobby některých výrobních firem ( právnických osob), kteří v hodně případech nejsou ani elektrikáři.
Elektromontér, který dle technické dokumentace - elektroprojektu rozvodnice a v souladu s požadavkem zákazníka sestaví domovní či bytovou rozvodnici doplní jí příslušnými přístroji pro spínání, chránění a jištění, tak tím prý udělá pirátský výrobek.
Pokud vím tak všichni elektrikáři bez rozdílu chodí pravidelně na školení a zkoušky z nad časové a stále velmi dobré Vyhlášky 50/78 Sb., v tříletém intervalu, tudíž jsou to vzdělaní odborníci a ne žádní piráti.
V tom tedy problém nemůže být. A to prosím není v žádném jiném technickém oboru.
Když pro zakázku použiji v souladu s technickou dokumentací - elektroprojektem rozvodnici s komponenty např. od výrobce OEZ – rozvodnice, přepěťovky, jističe, chrániče, svorky, propojovací sběrny a ostatními spínací prvky, relé nebo stykače, všechny mají značku CE, nainstaluji je na DIN lištu se značkou CE a propojím je propojovacími lištami (třífázový hřeben), který má rovněž značku CE, jak může někdo toto nazvat pirátským výrobkem? Jak by to poskládali jiní, zřejmě stejně ne-li hůř.
Osobně si neumím, ani nedovedu dobře představit značkové výrobce plastových rozvodnic např. OEZ, Hager, Schrack, SEZ, EATON Moeller, Schneider aj., že odzkoušejí prázdnou rozvodnici, napíšou odstín barvy, typnou si výsledek požadovaných elektrotechnických hodnot a označí značkou CE, včetně s dalšími požadavky dle ČSN EN 60439 -1, 3, prostě je otisknou na danou rozvodnici v lepším případě do průvodní technické dokumentace a pošlou ji do prodeje.
Nevěřím tomu, že by si neověřili, zda jejich rozvodnice – výrobek může být zatížen určitým proudem, který je uveden v průvodní technické dokumentaci, zda výrobek v sestavení může bezpečně fungovat, zda snese napětí pro které je vyroben či jiné požadavky.
Můj názor je takový že, výrobce danou rozvodnici vybaví dle modulů, přepěťovkami, jističi, chrániči a ostatními spínacími prvky, relé, stakače, např. 4 řady po 12 modulů, a pak ji teprve může zkoušet a jak správně předpokládám teprve může skutečně při požadovaných zkouškách něco naměřit – OVĚŘIT.
Neexistuji dva stejní zákazníci se stejnými požadavky na vybavení domovní či bytové rozvodnice a proto ani nelze vyrábět stejnou typizovanou rozvodnici pro zákazníky, kteří mají různé požadavky a nároky na elektroinstalaci, která jim má sloužit co nejdéle a nejlépe.
Pokud rozvodnice sestavuji pro pár možných potencionálních zákazníku v okolí mého bydliště zde v ČR, cca v množství tak snad do 10 - 15 ks rozvodnic za kalendářní rok a to není vždycky tak dobré.
1. Otázka zní:
Jaký je rozdíl v odbornosti a schopnosti mezi elektrikářem, který rozvodnici na dílně, výrobně rozvaděčů poskládá a nebo mezi elektrikářem, který jí stejným způsobem poskládá ve své dílně a nainstaluje ji u zákazníka?
2. Otázka zní :
Nevyrábím ani neprodávám rozvaděče a rozvodnice do prodeje v EU ani do prodeje v obchodní sítí ČR ale jen pro potřebu pokrytí na vlastní zakázky elektroinstalací a tak chci vědět:
1. zda musím používat značku CE a jak jí mohu získat a co k tomu ještě musí být a jak jí sehnat?
2. zda musím jako výrobce rozvodnice vydat ES prohlášení o shodě a v tom případě jaké mám pravomoci a povinnosti?
3. zda mi stačí provést Kusovou zkoušku rozvaděče, rozvodnice, popřípadě funkční zkoušku a zkoušku izolace, když se jedná o drobnou kusovou výrobu?
3. Otázka zní:
Kromě požadavku živnostenského zákona na Živnosti montáže přístrojů a rozvaděčů, montáže elektrických zařízení, jak lze bez strachu normálně pracovat na elektromontážích?
Vždyť i při revizích se setkávám s toto problematikou od jiných kolegů elektrotechniků a co jím mám říct?
My si musíme shánět si práci, zakázky, zajišťovat materiál od rána do večera v jednom kole a nechceme parazitovat na státních příspěvcích a různých sociálních dávkách.
V oboru elektro pracuji od svého vyučení stavebním elektromontérem v roce 1969, od zkoušek z částečné, dílčí či ucelené Vyhlášky 95 až v současné době z Vyhlášky 50/78 Sb s §§ 6 – 10, včetně §9 se pořád vzdělávám a stále více zjišťuji, že Tato Vládní garnitura a mocipáni Nás elektrotechniky některými právními předpisy zavádí do slepých uliček, drobným a poctivým živnostníkům podráží nohy snad skoro ve všem co nařizují, přitom stále jen vykládají jak nám chtějí pomoc a ulehčit naše už dost tak těžké živobytí.
Záměrně nevypisuji články norem ČSN EN 60439 -1ed. 2, 3,, které jsou Všem známy ale chtěl bych dostat od Vás odbornou odpověď, byť třeba mezi řádky ale v souladu s právním řádem.
Snad ještě pošlu E-mail s podobným tématem na výše uvedené výrobce zda chtějí prodávat takto jak je to nyní a nebo zda chtějí mít jen pár firem, kteří jim budou skládat typizované rozvodnice.
Děkuji Vám za vaší odpověď a vlastně i Váš názor a zdravím Vás člen ČES elektrikář JM

Datum: 05.02.2012

Vložil: Jan Franěk

Titulek: Re: Budou "malí" výrobci rozváděčů pokutování?

No, celé to není tak jednoduché. Za prvé si musíme odpovědět, na to, co je správně podle platných předpisů a co se opravdu dělá.
V čem si dovolím oponovat je to, že všichni elektrikáři dokáží smontovat rozvaděč sami. Zkušenosti z revizí mi to potvrzují. Mnohokrát se divím, jak to vůbec může někdo takto udělat. V podstatě jde ale pouze o jeden z mnoha problémů v elektrotechnice.
Sice souhlasím s tím, že by se v tomto směru měla změnit legislativa, ale ruku v ruce s dalšími změnami. Můj názor je ten, že pokud vyrobím rozváděč, musím ho oštítkovat a tak za něj převzít zodpovědnost. To bych nechal i dál, ale bez kusové zkoušky. (důvody sám znáte a uvádíte) Ale aby to mohl někdo dělat, měl by nejdříve být poučen, třeba přímo u výrobců jednotlivých komponent. Pak stačí pár prográmků na výpočet oteplení, nebo tabulka přímo od výrobce "bedny", kolik jističů mohu maximálně dát do jaké bedny, spolu s dalšími přístroji. Třeba stykači. To by jistě nebyl problém.
Ruku v ruce s tímto řešením, by pak ale musel začít fungovat i nějaký kontrolní orgán a s mocí dát pokutu, nebo dokonce odebrat oprávnění k práci na VTZ.

Je to jen můj názor, jak by to mohlo například jednou vypadat. Jak to vše skutečně dopadne, si budeme muset počkat.

Až se Vám dostane odpovědi, prosím, nechte ji zde zveřejnit. Jsem také moc zvědav, jakou odpověď dostanete. I když si myslím, že vím.

<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>

Přidat nový příspěvek


www.ces-cz.eu